Ve čtvrtek 21. listopadu se třídy 5.A a 5.B zúčastnily koncertu Moravské filharmonie Olomouc, který byl tematicky věnován Bedřichu Smetanovi. Právě letos si připomínáme 200 let od jeho narození. Program byl výborně uzpůsoben pro dětské posluchače. Kromě toho, že nám filharmonie předvedla výběr z těch nejlepších Smetanových skladeb, děti se dozvěděly také mnoho o jeho životě – od dětství až po stáří. Program totiž moderoval sám Bedřich Smetana v podání výtečného herce, který zábavným způsobem děti vtáhl do světa umělce v období národního obrození. Děti se po koncertě shodly na tom, že ještě nikdy neslyšely hrát tolik hudebních nástrojů naživo dohromady a že to byl opravdu zážitek. Vyslovily také zklamání, že nám filharmonie nezahrála Vltavu. Tak snad to pro ně bude motivace navštívit koncert vážné hudby i někdy příště.
Po koncertě si děti volily podle zájmu z nabídky tří exkurzí. Dvě z nich byly výstavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc: Příběhy palných zbraní a Příroda Olomouckého kraje. Žáci, kteří si vybrali výstavu Příběhy palných zbraní, byli nadšení. Prohlédli si zbraně od těch historických až po dnešní moderní. Mohli si zkusit z několika zbraní i vystřelit (bez nábojů). Rovněž výstava Příroda Olomouckého kraje měla mezi dětmi úspěch.
Třetí skupina dětí měla možnost nahlédnout do „zákulisí“ rádia při exkurzi v nové budově Českého rozhlasu Olomouc. Dozvěděly se několik zajímavostí o historii budovy samotné, ale hlavně získaly první představu o práci moderátorů, zpravodajců nebo zvukových techniků v rádiu. Nakonec si dvě děti vyzkoušely v nahrávacím studiu, jaké to je, být v roli moderátora a hosta. Zvukový technik pak záznam jejich rozhovoru vyčistil a sestříhal. Předvedl dětem také, jak lze obyčejný záznam ozvláštnit nejrůznějšími zvukovými efekty. Děkujeme Českému rozhlasu Olomouc za umožnění velmi inspirativní exkurze a průvodci panu Milanu Švábovi za předání spousty pro děti srozumitelných, zajímavých informací o rádiu.
M. Štouračová, M. Vančurová a I. Vítková