Adventní Vídeň

V pátek 25.11.2022 naše škola uspořádala pro žáky 9. ročníku poznávací zájezd do adventní Vídně. V autobusu jsme měli velmi zkušeného průvodce, který krátil čas cesty zajímavým povídáním o Vídni, jejích památkách, historii Vídně a vánočních trhů. Počasí nám zpočátku nepřálo, bylo zatažęno a pršelo. Po příjezdu do Vídně bylo vše jinak. Přestalo pršet, dokonce svítilo i sluníčko. První zastávka po příjezdu byla v Schonbrunnu. Zde žáci nahlédli do chodeb zámku a přilehlých zahrad. V muzeu Wagenburg si prohlédli panské kočáry a dobové kostýmy, které nosili František Josef I. a jeho manželka Alžběta Bavorská, přezdívaná Sisi. Dále navštívili stánky na zámeckém nádvoří. Celou vánoční atmosféru podtrhla vánoční výzdoba, hudba a vánoční strom uprostřed nádvoří. Autobusem jsme se přesunuli do centra města, kde jsme jako první navštívili Dóm Svatého Štěpána. Zde jsme si vysvětlili význam adventního věnce, symbolické barvy na adventním věnci a celou historii jeho vzniku. Ochutnali jsme také výborný punč. Cestou k Hofburku jsme obdivovali krásnou vánoční výzdobu celé Vídně. Došli jsme k Přírodovědnému muzeu, které patří mezi největší a nejvýznamnější světová muzea. Prošli jsme vnitřní sály s velmi zajímavou stálou expozicí všech druhů přírodnin. Večer po setmění jsme navštívili největší a také velmi oblíbený vánoční trh u Vídeňské radnice. Byla zde spousta stánků s občerstvením, dřevěnými hračkami a vánočními ozdobami. Přilehlý park byl vyzdoben i se stromy, které ve tmě nádherně zářily. Zde jsme měli rozchod a každý si koupil něco na památku nebo k snědku.
V 18:00 hodin jsme se s Vídní pomalu loučili a vraceli se autobusem zpět do České republiky.Děti si zájezd užily, celou dobu panovala velmi příjemná atmosféra, nakoupily drobné dárky, ochutnaly místní speciality a zpáteční cestu autobusem využily k veselému sdělování zážitků. Mgr. E. Hejtmánková