Divadelní představení – Manon Lescaut

Ve středu 15. května se žáci devátých tříd zúčastnili divadelního představení Manon Lescaut v Moravském divadle v Olomouci. Poetické drama pojednávající o krásné, ale nevěrné dívce Manon bylo herci olomoucké činohry nastudováno znovu po 67 letech a premiéru mělo v roce 2022. Hra je považována za jeden z nejvýraznějších a nejzvukomalebnějších dramatických příběhů a její autor Vítězslav Nezval se i díky ní zapsal do historie naší literární a dramatické tvorby. Mimořádně důležitou a výraznou složkou inscenace je hudba, jejímž autorem

je olomoucký písničkář a skladatel Karel Plíhal, který bezpochyby patří mezi nejvýznamnější kulturní osobnosti našeho regionu. Nezvalovy verše a Plíhalova hudba interpretovaná na podiu živě dokreslily atmosféru příběhu a umožnily divákům se zcela ponořit do děje.

Režie inscenace byla svěřena do rukou Hany Mikoláškové – Kovaříkové, která má mimořádný cit pro hudební divadlo. Představení se žákům líbilo a jelikož jsme v českém jazyku Vítězslava Nezvala nedávno probírali, někteří si zarecitovali s hlavním hrdinou:

                      Manon je dítě Manon je plavovláska,

                      Manon je první a poslední má láska,

                      Manon ach Manon Manon z Arrasu

                      Manon je moje umřít pro krásu.

Mgr. Michaela Gazdíková

Comments are closed.