Mykologická exkurze VIII. B

Dne 27.9. se třída VIII.B vypravila do lesa na mykologickou exkurzi. Lesy v okolí Dolan za poslední léta z mnoha příčin trpěly – sucha, vichřice, necitelné zásahy člověka… Měli jsme proto strach, jak se tyto okolnosti podepsaly na stavu hub, kterých jsme tu kdysi dokázali nalézat v desítkách druhů. Dobrá zpráva je, že příroda si nakonec vždy nějak poradí, i když ji to stojí hodně energie a umění improvizace. Navíc počasí letošního podzimu houbám v růstu a k tvorbě plodnic velmi napomáhá. V lese také přibylo díky většímu opadu mnoho dřevokazných hub, které přes svůj název lesu s jistotou pomáhají – staré dřevo rozloží a uvolní tak životní prostor stromové omladině. Nejsou to žádné „zbytečné škaredé prašivky a nanicovaté tvrdé choroše“, ale neocenitelní pomocníci koloběhu života (nejen) v lese. Po návratu do školy jsme vytvořili na základě fotografií, vzpomínek a vlastní fantazie mnoho obrázků hub a jejich příběhů…

Mgr. P. Provaz

všechny fotografie najdete zde

 

 

Comments are closed.