Archiv pro den: 3. 5. 2018

22. duben – Den Země je významným svátkem životního prostředí, který slaví miliony lidí. Na různých místech celého světa se konají pochody, soutěže, úklidové akce, besedy, koncerty, jarmarky … a to vše s cílem upozornit lidi na dopady ničení životního prostředí a přimět je chovat se k našemu životnímu prostředí zodpovědně. Během minulého týdne si žáci naší školy různými formami uvědomili tento významný den.
Žáci 7.C se svými vyučujícími přírodopisu a zeměpisu vydali do CHKO Litovelské Pomoraví. Exkurzi začali v objektu Sluňákova a využili krajinných prvků k různým aktivitám a seznámení se s podstatou této chráněné krajinné oblasti, kterou je meandrující tok řeky Moravy, periodické tůně a lužní les. Dále pokračovali naučnou stezkou a pozorovali zejména jarní květenu lužního lesa, také vyzkoušeli odchyt, pozorování a určování živočichů typických právě pro periodické tůně. Exkurzi přálo pěkné počasí a celá akce proběhla v milé atmosféře.
Mgr. E. Doleželová

1. A se vydala na procházku vnímat přírodu všemi smysly. Zaměřili jsme se na pozorování detailů, kterých si mnohdy ani nevšimneme. Pozorovali jsme oblohu, co se děje v trávě, poslouchali zvuky v okolí, povídali jsme si o tom, co vytvořila příroda a co vyrobil člověk, malovali přírodninami, a vše jsme si zaznamenávali na kartičky. Po návratu do třídy jsme si sdělovali dojmy a zážitky z jednotlivých aktivit.
Mgr. D. Krylová

Žáci 8.A třídy si během výchovy k občanství připomenuli jak je důležité chránit naši Zemi před odpadky a odpady, které mnohdy končí jinde než by měli. V další části hodiny žáci pracovali s materiály z programu Les ve škole, kde proběhla diskuze na téma Naše škola, Naše obec a les. Žáci vyjadřovali své názory jak se jim libí přírodní okolí naší školy a následně poskytovali návrhy k možnému zlepšení.
Mgr. J. Lindnerová

Třídy 6.A a 7.B se vydaly do areálu Sluňákova v Horce nad Moravou, kde na ně čekal velice zajímavý program s názvem Proč se sochy na Velikonočním ostrově mračí?. Žáci procházeli stanoviště, na kterých zážitkovou formou získávali nejen informace o Velikonočním ostrově, ale také na příkladu kolapsu civilizace na tomto ostrově pochopili složitou problematiku, jak mohou lidské zásahy do ekosystému ovlivnit životní prostředí a vést až ke zkáze civilizace. Navíc si žáci užili spoustu zábavy a načerpali nové nevšední zážitky.
Mgr. E. Doleželová

V pátek 27. 4. se na naší škole konal projektový den pod názvem Bezpečnost a ochrana zdraví. Jeho cílem byla prevence úrazovosti. Probíhal na 1. i 2. stupni pod vedením školních metodiků prevence paní učitelky Mgr. A. Vyhnánkové a Mgr. I. Pohlové.  Mladší žáci se seznámili s nejčastějšími úrazy a měli možnost si prakticky vyzkoušet první pomoc pod vedením lékařky z Českého červeného kříže. V průběhu dne žáci plnili různé úkoly a kvízy. Na závěr ve skupinách vytvořili plakát s tematikou Bezpečnost a ochrana zdraví. Nejlepší tři práce byly odměněny drobnou sladkostí. Starší žáci byli rozděleni do deseti skupin napříč jednotlivými ročníky. V první hodině si se svými vedoucími skupin vyzkoušeli, jak se chovat a jednat v případě úrazu, zopakovali si základy první pomoci a důležitá telefonní čísla. Dozvěděli se některé zajímavé informace týkající se statistiky školních úrazů. Např. že nejrizikovějším dnem je úterý, nejúrazovějším předmětem tělesná výchova a nejrizikovějším časem doba od deseti do dvanácti hodin dopoledne a nejkritičtějším měsícem bývá z hlediska úrazů listopad a leden. I pro ně v tělocvičně školy byla připravena odborná přednáška s praktickými úkoly. Mnozí zjistili, že masáž srdce vyžaduje dobrou fyzickou kondici a včasná první pomoc, rychlé jednání může kamarádovi zachránit život. Ve skupinách žáci měli za úkol vytvořit plakát, který by upozorňoval na případné nebezpečí, možnost úrazu ve školním prostředí. V závěru projektového dne si všichni mohli prohlédnout vytvořená díla v tělocvičně školy a svým hlasem rozhodnout o vítězích. Tvůrcům tří nejzdařilejších plakátů právem náležela sladká odměna a potlesk hodnotícího publika. Vystavené plakáty žáků si každý bude moci prohlédnout v přízemí ve vstupní hale školy.

Mgr. I. Pohlová, Mgr. A. Vyhnánková